Networking v atriu

#WebExpo 2012 v záři Networ_Kinga

Zrovna sedím v autobuse z Prahy a jedu domů s WebExpa, tak jsem si řekl, že bych mohl sepsat nějaké moje dojmy z konference, dokud je mám čerstvě v paměti. WebExpo asi netřeba představovat, tuto konferenci každý, kdo se zajímá o web a dění na internetu, zná. Letos už probíhal její 5. ročník, v budově VŠE v Praze. Zúčastnilo se kolem 2000 vývojářů, designérů a marketérů. Lístky se prodaly do jednoho, standardní cena byla asi 5000 Kč, studentské pak se slevou 50%. Já měl vstup zdarma, lístek jsem vyhrál na Junior Internetu.

badge Hulán

Hlavní téma letošního ročníku byl Network_King – vzájemné propojování a seznamování se s novými lidmi. Myšlenka do detailu propracovaná. Hned ve čtvrtek nás uvedla Jeanne Trojan ve svém workshopu prakticky do základů seznamování – „Bavte se s osaměle postávajícími, řečníky, pořadateli, nebojte se ani zapojit do diskutující skupinky“. Na webu WebExpa pak byla připravena aplikace pro výměnu kontaktů, k čemuž stačilo oskenovat QR kód, který měl každý na visačce. K ještě větší motivaci jste s přibývajícími kontakty získávali různé badge (odznáčky) – gamifikace v praxi. Pobavil badge Hulán, kterou jsem získal, když jsem přesvědčil Hulána, aby si mě přidal do kontaktů. Atmosféra splnila mé očekávání, byl to skvělý pohled na atrium plné networkujících geeků v přes půl atria dlouhé frontě na kávu.

Přednášky probíhaly paralelně ve třech sálech – Development Hall, Design Hall a Business Hall. Přednášející byli pečlivě vybíráni a připravováni měsíce dopředu, zájem jich mělo asi 3x více, než by se jich do dvou dnů vtěsnalo. Přesto jen málo přednášek mi skutečně něco dalo – zaujali mě především zahraniční řečníci a některé přednášky o vývoji. Většina byla spíše úvod do různých témat a skoro nikdo nešel příliš do hloubky. Nejvtipnější přednášku podle mě vyhrává jako obvykle David Grudl o závislostech, injekci a vůbec – informačně hodnotná ale maximálně pro toho, kdo o DI nikdy neslyšel. Přesto jsem si přednášky užil a odnesl si i pár poznámek a nových poznatků. Zalíbil se mi este.js – evoluční JS framework od Dana Steigerwalda postavený nad Google Closure. Pokud chcete vyvíjet větší client-side aplikace v JS, ušetří hodně práce. Občas mě zajímaly přednášky z jiných sálů než Development, ale když jsem se pokusil přejít, nikdy jsem nestihl začátek – přednášky šly jedna za druhou a ve všech sálech začínaly většinou stejně, takže přejít se dalo jedině o přestávce. Těším se ale, že si pustím ze záznamu, který bude dostupný do měsíce.

V přednáškových sálech mi chyběly zásuvky. Hodně lidí mělo notebooky, ale míst k dobíjení málo, minimálně v Development Hallu bych očekával nějaké prodlužky. Někteří si stěžovali na WiFi – mě nefungovala na tabletu, prostě se nepřipojil. Na mobilu bez problémů, ale při stálém připojení a sledování Twitter Feedu se rychle vybíjel, proto bych ocenil tu zásuvku. Stránky WebExpa pro tento rok jsou skvělé – atraktivní design, do detailu promyšlené, responzivní (dobe vypadající na počítači, tabletu i mobilu). Přesto mě a většinu lidí prudilo, že je na mobilu naprosto nepoužitelný program – jedna velká nudle pomíchaných přednášek ze všech tracků. Ještě, že každý dostal alespoň papírový program. Sice bylo možné si na počítači označit přednášky, na které chci jít a pak sledovat jen Můj program. Tady byl ale problém, že tahle část aplikace byla spuštěna až den před konferencí, kdy už jsem byl na cestě a na mobilu program dost dobře nefungoval. Ještě taková drobnost – ocenil bych možnost označit si, kdy půjdu na oběd. Každý track měl oběd v jiný čas, aby se nápor rozložil a byly co nejmenší fronty. (Bohužel to trochu bránilo mezioborovému networkingu a ti, co přišli poslední, měli studenou pizzu.)

Na závěřečné keynote zaznělo, že WebExpo 2013 se posune trochu dál, změní svůj charakter a půjde o plně mezinárodní konferenci se všemi přednáškami v angličtině. Můžeme tedy očekávat více zahraničních řečníků a účastníků. S tím ale asi souvisí výběr nových prostor, jelikož už teď byly sály často přeplněné. Bude to vůbec ještě v Praze? Co Drážďany? Nebo Krno? Také bude asi pravděpodobně o něco výše nastavena cena, která už teď není nízká a každý bude ještě více zvažovat, zda se zúčastnit. Budou si to moci dovolit studenti, kteří tvořili velkou část účastníků?

Když se na to ale podívám jako celek, byly ty tři dny velmi vydařené, potkal jsem plno nových lidí, načerpal inspiraci a rozšířil si obzory. Přeji organizátorům hodně štěstí do přípravy dašího ročníku a snad se tam zase potkáme!

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *