Moje ČSFD (pro Android)

Moje první aplikace pro Android

Už to bude skoro rok, co jsem si koupil telefon s Androidem, konkrétně HTC Desire. Operační systém Google Android je rychle se vyvíjející platforma, ve které vidím velkou budoucnost. V mnohém je podobný iOS, někde proto, že se v průběhu vývoje Google inspiroval, jinde proto, že v iOS 5 se zase inspiroval Apple. V následujících letech budou právě tyto dvě platformy svádět souboj o první místo v podílu na trhu. Microsoft se svým i celkem povedeným Windows Phone 7 zatím trochu zaostává.

Už dlouho tu není žádná aplikace pro procházení filmové databáze ČSFD.cz, která mi schází, jelikož na filmy se dívám celkem často a mít něco podobného jako aplikaci od IMDb by bylo super. Rozhodl jsem se tedy zkusit to sám.

Sehnal jsem si knížku Android Application Developement in 24 Hours, kterou můžu doporučit jako zajímavou formou psaný rychlokurz. Je psána v angličtině a popisuje všechno od nainstalování vývojářských nástrojů, přes samotné programování v Javě a používání knihoven Android SDK, až po zveřejnění hotové aplikace na Android Marketu.

Naučil jsem se tedy Javu, poznal Eclipse IDE. A po týdnu studia a programování mám konečně viditelný výsledek, a to první veřejnou verzi mé aplikace – Moje ČSFD. Zatím neumí opravdu nic jiného než vyhledávat a zobrazovat základní informace o filmech, ale další funkce přidám časem.

Aplikace je ke stažení na Android Marketu.

Aktualizováno: Aplikace zaznamenala nečekaný úspěch a dokonce mi byla nabídnuta práce na oficiální Android aplikaci ČSFD.cz, na jejímž vývoji se nyní podílím.

16 komentářů

 1. Pěkná aplikace, ale dívám se, že používá prostředníka.
  ČSFD má už přitom API, je to teda json, ne xml, ale to by snad neměl být takový problém.
  Daly by se tak snížit nároky na přenos dat, chybovost, a zvýšit rychlost.
  API má TV program, film, herce, kinotipy a spoustu dalších
  adresy mají tvar http://android-api.test.csfd.cz/film/4713 a podobně, v případě zájmu bych napsal další tvary a parametry, kterými se nastavují.
  Hodilo by se?

  1. Díky za tip. Než jsem začal, zkoušel jsem nějaké API najít, ale žádné použitelné veřejně dostupné jsem nenašel, napsal jsem si tedy vlastní. Podporuje tohle také přihlášení, zobrazení komentářů přátel a odeslání hodnocení? Předělávat aplikaci ale asi nebudu, každým dnem by tu už měla být oficiální.

   1. Žádné z jmenovaných oficiální API zatím nemá. Takže až se objeví oficiální aplikace… a jestli tyhle věci nebude podporovat. Stejně budou uživatelé raději používat tuhle.

 2. Ahoj
  Nemuzete nekdo prozradit vic o API samotne?
  Zkousel jsem api.csfd.cz, ale nenalezl jsem zpusob jak poslat hledany vyraz na nej a kdyz napr. rucne stvorim api.csfd.cz/film/248882 tak neobsahuje vsechny informace.
  Muzete prosim poradit jak na nej?
  Diky moc

  1. Napadá mě jedině spustit oficiální aplikaci a odposlouchávat, jaké HTTP požadavky vysílá, to API nijak zveřejněné není. Spolehlivější způsob a více informací se získá vytvořením vlastního API parsováním webu csfd.cz pomocí PHP, zabere to jen pár hodin. To co používám já je jinak k nalezení http://csfd.matousskala.cz/api/, ale stálou funkčnost nemůžu zaručit.

    1. IP je jasna, ale zbytek komunikace je bohuzel https, takze videt nejde nic. Uz jsem Shark aplikaci samozrejme zkousel, ale jak rikam, moc nepomuze.
     Navic ted ani oficialni aplikace nefunguje…
     Se divim proc to API neuvolni…sami by si tim snizili zatez na servery nez kdyz se musi parsovat full stranky:-(

     1. Tak to je nějaká změna, to https. Jak jsem psal dříve odkaz http://android-api.test.csfd.cz/film/4713 samozřejmě fungoval. Teď už ho ale odřízli. Nechápu proč veřejná data přenášet šifrovaným API. To zase asi nějaký myslitel. Každopádně s takovou už s k tomu neveřejnému API nedostalu a jestli bude někdy nějaké veřejné to fakt nevím. Smysl toho mě ale skutečně nenapadá.

     2. No tvuj link jiz nefunguje, ale tento ano:
      http://android-api.csfd.cz/film/4713
      Bohuzel s timto errorem:
      {„error“:{„code“:403,“message“:“HTTPS is required for authenticated requests“}}
      Ale toto funguje:
      http://api.csfd.cz/film/4713
      {„info“:{„id“:4713,“name“:“P\u00e1n prsten\u016f: Dv\u011b v\u011b\u017ee“,“name_orig“:“Lord of the Rings: The Two Towers, The“,“year“:“2002″,“origin“:[„USA“,“Nov\u00fd Z\u00e9land“,“N\u011bmecko“],“genre“:[„Fantasy“,“Dobrodru\u017en\u00fd“,“Ak\u010dn\u00ed“],“type“:null,“length“:“172″,“rating_average“:“87″,“rating_category“:“1″,“poster_url“:“http:\/\/img.csfd.cz\/posters\/0\/4713_dvd.jpg“}}

      Jen bych rad vedel jak na nej posilat pozadavky, aby mi vracel co chci. Jak mu poslat hledany vyraz, rok etc. A jak mu rici, aby mi vratil i „plot“-popis filmu. Nevi nekdo?
      Diky moc

     3. To jsem si asi měl nasbírat parametry, dokud to šlo… jediné co jsem vydoloval z historie (a stále funguje) je : api.csfd.cz/film/4713/comments?offset=0&limit=10

 3. Tak jak vypadá situace? Je naděje, že bychom se dočkali ještě nějaké další verze? Ta oficiální se moc neaktualizuje a ty hodnocení stále nejsou. Mám obavu jestli vůbec někdy budou.

  1. Díky tomu, že oficiální aplikace nedostala od spuštění jedinou aktualizaci přinášející nové funkce, asi budu pokračovat ve vývoji, především bych chtěl zkusit vytvořit verzi pro tablety, ale i mobilní se dočká pár vylepšení. Nemůžu však říct, kdy se k tomu dostanu, zatím vám nezbývá než čekat. 🙂

 4. Ahoj.
  Výborná aplikace… teď po aktualizacích spousta pěkných novinek. Sledoval jsem to zápolení csfd androidích aplikací a tato momentálně naprosto vede. Druhá má jestli se nepletu navíc jedině galerii a přitom jí schází trailery, tabulky, hodnocení a další.

  Napadlo mě ale, že užitečný by mohl být odkaz na otevření profilu filmu v prohlížeči. To by snad nebylo nic složitého a člověk by si z prohlížeče snadno prohlídl galerii, zajímavosti a podobné. Samozřejmě, že přímo v aplikaci by to bylo příjemnější, ale tohle je prostě takové jednoduché a účinné řešení, i když třeba jen dočasné. Moc by mi to udělalo radost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *