Progtest

První semestr na FIT ČVUT

Své osmileté působení na gymnáziu jsem úspěšně završil maturitou. Po trochu delších prázdninách jsem přesídlil do velkoměsta a poprvé vstoupil do budovy FIT ČVUT jako její student. Nyní mám první semestr na fakultě informatiky za sebou. Jak takové čtyři měsíce vypadají z pohledu prváka?

[ČAO] Číslicové a analogové obvody → A

Asi nejlehčí technický předmět. Jde spíše o seznámení se softwarem Wolfram Mathematica. Pomocí různých metod se zapisují jednoduché elektrické obvody a počítá napětí na součástkách. Při testech jsou k dispozici jakékoli materiály včetně internetu. Říká se, že pokud student nedá tohle, tak ani nic jiného.

[MLO] Matematická logika → B

Captain "Tarski" Obvious

Cílem je naučit se základy výrokové a predikátové logiky. Na přednáškách, jejichž náplní je čtení prezentace plné důkazů, ve kterých se ztrácí i přednášející, se to moc nedá. Že na cvičení se toho probere polovina, tomu nijak nepomáhá. Ale samostudiem ve zkouškovém se dá většina látky pochopit.

[PAI] Právo a informatika → C

Právní úpravy, které se hodí v odvětví IT znát. Smluvní právo, elektronický podpis, autorské právo, licence, právo doménových jmen. Zkouška je zaškrtávací formou, výběr ze 4 odpovědí. Jestli se to dá natipovat, chtěl zjistit Joe Reacher.

[PA1] Programování a algoritmizace 1 → B

Progtest. Každý týden nové zadání algoritmické úlohy, každý víkend strávený vymýšlením algoritmu, následnou implementací v jazyku C a debuggováním memory leaků ve Valgrindu. V průběhu semestru malé teoretické testy zaměřené na právě probíranou problematiku. IMHO fail byl ale zkouškový teoretický test, kvůli kterému ještě v průběhu zkoušky museli snižovat hranici, aby vůbec někdo prošel. Jeho obsahem byly všemožné záludnosti Céčka, debuggování rekurzivních funkcí a hledání memory leaků bez použití překladače. Ale Lenka Bártů dostala áčko, tak asi cajk.

[PS1] Programování v shellu 1 → A

Naučíte se ovládat libovolný UNIXový operační systém z příkazové řádky na úrovni pokročilého uživatele. Skrytým účelem je zřejmě nenásilně studenty donutit opustit Windows a přejít na Linux. Pro mě asi nejhodnotnější předmět semestru.

PSnF11

[ZMA] Základy matematické analýzy → D

Limity posloupností, derivace, integrály a hromada teorie k tomu. Bylo pro mě trochu překvapení, když jsme na první hodině probrali látku, co by na gymplu vyšla tak na rok. Časem se člověk do tempa ale dostane, nic jiného ani nezbývá. Taky jsem nikdy dřív nebyl nucen se učit definice nazpaměť. Ale složení zkoušky se mi líbilo, teoretické otázky doplněné o příklady, ve kterých se právě vyslovené definice využijí v praxi. Přesto v rozložení známek Gaussova křivka nějak není vidět.

Takže druhý semester, here we come!

2 komentáře

  1. 1. Semester byva o zoznameni so skolou . Teda aspon u mna to tak bolo.
    Ale ako citam tak si to zvladol f pohode takze ta vitam medzi studentami informatiky. ☺☺☺

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *